RU UA EN

Методи лікування, видалення і корекції розтяжок

Причини утворення розтяжок

Утворення розтяжок може бути спричинене різними факторами: вагітність, різке зниження ваги, тривале лікування гормональними препаратами, стрімке зростання в період статевого дозрівання. Причин багато, але суть утворення розтяжок одна: розрив колагенових волокон, або різке зниження синтезу колагену. Колагенові волокна утворюють каркас нашої шкіри та відповідають за її міцність та еластичність. На сьогоднішній день ідентифіковано 20 різних типів колагену, але головними у будові шкіри є лише два: колаген тип 1 та колаген тип 3 (Фото 1). Волокна колагену першого типу можуть значно розтягуватися і так само стискатися. Колагенові волокна третього типу менш міцні. Вони розтягуються трохи і відразу рвуться. Відсоткове співвідношення цих двох типів колагену в шкірі передається генетично (у спадок) і характеризує схильність шкіри до утворення розтяжок. Тобто утворення розтяжок, точніше схильність до їх утворення, має генетичну схильність.

Тому всі методи та заходи профілактики розтяжок – це повна нісенітниця!

Фото 1. Утворення розтяжок залежить від типу колагену

Колагенові волокна

Переважають колагенові волокна першого типу – розтяжок не буде.

 

Провисання шкіри та утворення розтяжки

Превалюють колагенові волокна третього типу – будуть розтяжки

Крім генетичної схильності на утворення розтяжок та обвисання шкіри живота впливає ряд наступних факторів: раціональне харчування (при нестачі білкової їжі синтез колагену зменшується), дія довкілля (клімат, УФ-випромінювання), шкідливі звички (алкоголь, куріння), нестача вітаміну С. Ці фактори сприяють зменшенню синтезу нового колагену. При цьому розпад старого колагену залишається на колишньому рівні. Таким чином, старий колаген розпадається, а новий не синтезується у необхідній кількості. Це спричиняє зниження тонусу і обвисання шкіри живота, а як і утворення розтяжок (Фото 2).

Фото 2. Обвисання шкіри живота та розтяжки на животі

Схильність до утворення розтяжок

До групи ризику входять:

  • люди з генетичною схильністю;
  • молоді люди у період статевого дозрівання;
  • вагітні жінки;
  • люди з надмірною вагою;
  • особи з висококалорійною дієтою;
  • пацієнти, які отримують гормони;
  • жінки з частими коливаннями ваги;
  • культуристи;
  • жінки у період менопаузи;

В Інтернеті сьогодні можна знайти «методи видалення розтяжок назавжди», причому кількість цих методів зростає пропорційно до попиту на вирішення проблеми розтяжок. Розглянемо і дамо оцінку деяким з них.

Методи лікування та видалення свіжих розтяжок

Свіжі розтяжки рожевого або лілового кольору можна поліпшити і зробити практично невидимими за допомогою вакуумної мікродермабразії, мікронідлінгу, серединних пілінгів, гелів, кремів, лазерів, ін’єкцій алогенного колагену.

Лікування та видалення розтяжок методом мікродермабразії

Вакуумна мікродермабразія розтяжок проводиться мікрокристалами оксиду алюмінію (алюмінієвий пісок). Процедура тривала (шліфується кожна розтяжка по всій довжині – Фото 3), помірковано болюча, вимагає багаторазового повторення 4-8 разів з інтервалом 3-4 тижні. Результат видно вже після однієї-двох процедур.

Фото 3. Лікування розтяжок методом мікродермабразії

(Русский) Лечение растяжек методом микродермабразии

Лікування свіжих розтяжок методом мікродермабразії при своєчасному та правильному виконанні методики, дає гарні результати. Механізм дії мікродермабразії стосовно свіжих розтяжок полягає в наступному (Фото 4).

Фото 4. Лікування свіжих розтяжок методом мікродермабразії. Механізм дії

(Русский) микродермабразия свежих растяжек

Лікування розтяжок методом мікродермабразії полягає у шліфуванні країв розтяжок алюмінієвим піском. Це згладжує перехід між розтяжками та нормальною шкірою (Фото у центрі). Водночас вакуум «насмоктує» дно розтяжки до поверхні шкіри. Таким чином, під розтяжкою утворюється порожнеча. Цю порожнечу фібробласти заповнюють новим колагеном (Фото праворуч).

Для отримання видимого результату потрібна 1-3 процедури з інтервалом 1 місяць.

Лікування та видалення розтяжок мікронідлінгом (мікроігольчаста терапія)

Видалення розтяжок мікронідлінгом проводиться за допомогою мікроігольчастої терапії дермапеном або дермароллером (Фото 5) під локальною анестезією. Крем ЕМЛА 5% для цієї процедури мало придатний, оскільки процедура досить болісна, а довжина голок коливається від 1.5 мм до 2.0 мм. Так глибоко ЕМЛА не проникає.

Фото 5. Видалення розтяжок мікронідлінгом

(Русский) Удаление растяжек микронидлингом

Лікування та видалення розтяжок мікронідлінгом полягає в наступному. Мікроголки дермапену або дермаролеру проникають у шкіру на глибину 1.5 – 2.0 мм і досягають дна розтяжок. На своєму шляху мікроголки травмують фібробласти (клітини, які виробляють колаген). У відповідь на цю мікротравму із сусідніх регіонів мігрують здорові функціонуючі фібробласти. Тут вони починають посилено ділитися і у великій кількості та з часом виробляти колаген. В результаті створюється пружна підпірка з молодих волокон колагену. За рахунок утворення цієї підпірки (латки) відбувається витискування дна розтяжок до поверхні шкіри. Їхня глибина і ширина помітно зменшуються (Фото 6.)

Фото 6. Видалення свіжих розтяжок на животі мікронідлінгом

udaleniye-rastyazhek-na-zhivote-mikronidlingom

Результат лікування свіжих розтяжок мікронідлінгом можна оцінювати не раніше ніж через 2 місяці після першої процедури. Як правило, потрібно 1-2 процедури з інтервалом 2-3 місяці.

Мезотерапія розтяжок не дає видимих ​​результатів. Як правило, після 3 – 4-ї процедури пацієнти відмовляються від даного методу через його болючість та відсутність результатів.

Лікування розтяжок пілінгами

Пілінги розтяжок з гліколевою кислотою (50-70%) навіть після класичної підготовки протягом місяця за допомогою третиноїну та крему з гліколевою кислотою дають нульовий результат. Гліколева кислота, як і всі фруктові кислоти, не проникає до папілярного шару дерми. Вона лише здатна видалити кілька шарів відмерлих клітин епідермісу, не впливаючи а ні на синтез колагену, а ні на самі розтяжки.

Для лікування нових розтяжок застосовуються серединні ТСА пілінги (пілінги трихлороцтовой кислотой). Трихлороцтова кислота має підвищену плинність і здатність проникати в шкіру до папілярної дерми. При цьому вона не вимагає нейтралізації, оскільки “фрост”, що утворюється на поверхні шкіри, є результатом коагуляції білка. Цей коагульований білок як плівка захищає глибокі шари шкіри від проникнення кислоти.

Фото 7. Лікування свіжих розтяжок на грудях ТСА пілінгом

fresh_peel1

Лікування та видалення свіжих розтяжок кремами, гелями, оліями

Для лікування свіжих розтяжок застосовують різні креми, більшість з яких містить абразивні речовини (скраби): висушені та перетерті морські водорості, прісноводну губку бодягу (бадягу), найдрібніші частинки абрикосових кісточок тощо. Інша група препаратів містить у собі рослинні ферменти (бромелайн, папаїн), фруктові кислоти (АНА). І ті, й інші ексфоліюють (відлущують) епідерміс за рахунок пілінг-ефекту, стимулюють кровопостачання, а, отже, забезпечують приплив кисню та поживних речовин до розтяжок. Жиророзчинні вітаміни А, Е, і рослинні олії пом’якшують шкіру, сприяють її регенерації, водорозчинний вітамін С бере участь у синтезі колагену та освітлює шкіру (Фото 8).

Фото 8. Свіжі розтяжки до та після застосування крему

stretch_cream

Цей сайт не має на мету рекламувати будь-які креми, гелі або масла проти розтяжок. Підбір косметичних засобів від розтяжок – це особиста справа кожного: комусь допомагає муміє, комусь – коров’ячі коржі, а комусь – Контрактубекс. Хоча, стосовно розтяжок Контрактубекс має швидше ефект плацебо.

Лікування та видалення свіжих розтяжок лазером

Для лікування та видалення свіжих розтяжок фракційний та судинний лазери. Фракційний абляційний лазер пропалює в епідермісі мікроканали, на місці яких утворюються скоринки. Скоринки відходять протягом 10-14 днів, після чого шкіра оновлюється. Для отримання видимого результату обробка фракційним лазером потребує багаторазового повторення (7-10 сеансів) з інтервалом 2-4 тижні.

При лікуванні розтяжок судинними лазерами (PDL – Pulse Dye Laser та IPL – Intensive Pulsed Light довжиною хвилі 585 – 595 нанометрів) хромофором (точкою застосування лазерів) є гемоглобін. В результаті обробки нових розтяжок судинним лазером відбувається склеювання стін судин, які в надлишку знаходяться в розтяжках. Розтяжки поступово бліднуть. Результат помітний вже після першої процедури. Як правило, потрібно 3-4 процедури з інтервалом 1 місяць (Фото 9).

Фото 9. Свіжі розтяжки до та після обробки судинним лазером (1 процедура)

svizhi roztyazhky sudynnyy lazer

Лікування та видалення свіжих розтяжок ін’єкціями колагену

Як було описано вище, розтяжки асоціюються з дефіцитом колагену. Для поповнення цього дефіциту необхідно доставити колаген в область розтяжок, що утворилися. Зовні через неушкоджену шкіру ввести молекулярний колаген у місця розривів неможливо, оскільки маса молекули колагену дуже велика порівняно з відстанню між клітинами. У зв’язку з цим застосовують ін’єкції алогенного (чужорідного) колагену у проблемні зони. Процедура введення алогенного колагену досить болісна, може викликати алергічні реакції, до того ж дає тимчасовий ефект (3-6 місяців). Як тільки клітини імунної системи організму визначають, що це «чужий» колаген, вони піддають цей чужорідний білок біодеградації, просто кажучи, розплавляють його до амінокислот. Однак, на цьому етапі процес включається механізм синтезу свого, рідного колагену з амінокислот. Таким чином, введений алогенний колаген є сировиною для синтезу свого власного.

Методи корекції старих розтяжок

Старі розтяжки мають білий або перламутровий колір за рахунок сполучної тканини, що утворилася в них.

Для лікування та корекції розтяжок сьогодні пропонується маса методів, які обіцяють «видалити розтяжки раз і назавжди» за допомогою лазера, гелю, крему, пілінгу та мікронідлінгу. Насправді ж корекція старих розтяжок справа важка для лікаря, і недешева для пацієнта. До того ж не завжди дає очікуваний результат.

А тим більше видалити розтяжки, що вже сформувалися, «раз і назавжди» неможливо ніякими методами. Але поліпшити рельєф і зовнішній вигляд шкіри зі старими розтяжками можна наступними методами корекції: оперативна корекція, глибока ротаційна дермабразія, мікродермабразія, лазерна шліфування, ін’єкції алогенного колагену, пілінги, субцизія.А тем более удалить уже сформировавшиеся растяжки «раз и навсегда» невозможно никакими методами. Но улучшить рельеф и внешний вид кожи со старыми растяжками можно следующими методами коррекции: оперативна корекція, глибока ротаційна дермабразія, мікродермабразія, лазерна шліфування, ін’єкції алогенного колагену, пілінги, субцизія, мікронідлінг.

Основний метод оперативної корекції старих розтяжок на животі – абдомінопластика. Саме абдомінопластика пропонується насамперед як радикальний засіб для видалення розтяжок. Проте, пластика шкіри живота не може бути методом вибору корекції старих розтяжок на животі, т.к. вирішує проблему обвислої шкіри живота, але не розтяжок (Фото 10). Інший метод – це оперативне висічення кожної розтяжки окремо розтяжок з накладанням внутрішньошкірного шва. Операція дорога через філігранну і кропітку роботу пластичного хірурга. Згодом рубець розповзається, і ймовірно, може стати ширше, ніж була сама розтяжка.

Рис.10. Старые растяжки живота после абдоминопластики

Глубокая ротационная дермабразия, у нас известна как механическая глубокая дермабразия фрезой Шумана – Шреуса. В 60-е годы прошлого века в практику стали внедрять шлифовальные фрезы со скоростью вращения 20 000 — 60 000 оборотов в минуту (Рис.11).

Рис.11. Глубокая ротационная дермабразия

(Русский) фото глубокая ротационная дермабразия

Эти фрезы применяются для коррекции старых растяжек. Точкой приложения является сосочковый слой дермы. Применительно к растяжкам, фреза снимает не только атрофированную кожу в области самой растяжки, но и окружающую ее нормальную ткань, а также нависающие края растяжки (Рис.12).

Рис.12. Ротационная дермабразия растяжек. Схема

В процессе операции может шлифоваться каждая растяжка в отдельности. Однако, во избежание резких переходов между обработанной и необработанной кожей, рекомендуется обработка всей области.

Механическая глубокая дермабразия фрезой Шумана–Шреуса сопровождается кровотечением, несет риск плохого и длительного заживления и нарушения пигментации кожи, но если отбросить побочные эффекты и осложнения она дает достаточно хороший результат. К тому же она дает результат после одой процедуры.

Микродермабразия старых растяжек. Вакуумная микродермабразия не может подтянуть дно старой растяжки к поверхности кожи, как это было в случае со свежими. Но сгладить нависающие края растяжек микродермабразия может, хотя результат более скромный, чем при свежих растяжках. Для этого потребуется от 1 до 3-х процедур.

Мезотерапия также не приносит видимых результатов. Как правило, после 3 – 4-й процедуры пациенты отказываются от данного метода коррекции старых растяжек ввиду болезненности и отсутствия эффекта.

Лазерная обработка. Аблятивные (ablation англ. – удаление, таяние) лазерные системы предполагают выпаривание эпидермиса и верхних слоев дермы с целью улучшения внешнего вида кожи. Эффективность этих лазеров в коррекции старых растяжек невелика, а побочные эффекты гораздо серьезнее, чем ожидаемый результат.

Коррекция старых растяжек инъекциями аллогенного коллагена. Для восполнения дефицита коллагена в местах старых растяжек производятся инъекции аллогенного (чужеродного) коллагена. Процедура введения аллогенного коллагена довольно болезненна и может вызвать аллергические реакции. При введении коллагена в область растяжек клетки иммунной системы организма начинают распознавание. Они посылают определенные сигналы (запрашивают пароль) чужеродным молекулам. Если молекула не отвечает на пароль, то макрофаги подвергают этот чужеродный белок биодеградации, попросту говоря, расплавляют его до аминокислот. Однако, на этом этапе в процесс включается механизм синтеза своего, родного коллагена из этих аминокислот. Таким образом, введенный аллогенный коллаген является сырьем для синтеза своего собственного.

Коррекция старых растяжек дермароллером / микронидлингом (трансдермальная индукция синтеза коллагена). При помощи дермароллера, дермаштампа или дермапена в коже проделывается множество перфораций диаметром 0,08 мм. Глубина проникновения микроигл в дерму до 2,5 мм в зависимости от локализации растяжек. В местах проколов клетки начинают усиленно делиться и вырабатывать коллаген, чтобы залатать микропроколы. Чем больше проколов на 1 см2, тем больше островков коллагена будет синтезировано. На 1 смможно проделать до 150 перфораций. Таким образом, с одной стороны создается упругая подпорка из молодой коллагеновой ткани, а с другой — уменьшается ширина атрофических рубцов и растяжек за счет стягивания краев растяжки, и выдавливания ее дна к поверхности кожи.

Пилинги старых растяжек гликолевой кислотой / фруктовыми кислотами. Даже  после классической подготовки в течение месяца с помощью третиноина и кремов с гликолевой кислотой эти пилинги (50-70%) дают нулевой результат. Поэтому их применение для коррекции старых растяжек нецелесообразно. Для коррекции старых растяжек целесообразно применение срединных пилингов (15 – 35%), которые выполняются трихлоруксусной кислотой (ТСА).

Мы используем новую комбинированную методику сандабразии, ТСА-пилинга и переменной окклюзии. Метод простой, быстрый (вся процедура длится 30 – 60 мин.) и практически безболезненный. Нет обязательного определенного количества процедур: результат оценивается после каждой процедуры, и по достижении удовлетворительного эффекта (обычно 1-2 процедуры с интервалом 2-3 месяца), лечение прекращается. Конечные результаты впечатляют, эффект стойкий поскольку в глубине кожи стимулируется синтез собственного коллагена. Этому методу лечения поддаются любые растяжки: самые свежие или очень застарелые с атонией кожи (снижением тонуса) , при любой локализации будь то живот, бедра, ягодицы или грудь. Причем, чем хуже исходное состояние, тем лучше конечный результат.

Рис.13. ТСА пилинг старых растяжек

Лечение и удаление растяжек: результаты До и После

Рис.14. Удаление свежих растяжек ягодиц ТСА пилингом

Рис.16. Лечение свежих растяжек груди пилингом и кремом

Рис.18. Удаление свежих растяжек бедра

Рис.20. Коррекция старых растяжек живота пилингом

Рис.22. Коррекция старых растяжек живота

Рис.15. Лечение свежих растяжек бедра микронидлингом

Рис.17. Лечение свежих растяжек живота микронидлингом

Рис.19. Удаление старых растяжек бедра

Рис.21. Удаление растяжек лазером

Рис.23. Коррекция старых растяжек живота

(Русский) удаление старых растяжек на животе