Причини утворення розтяжок

Утворення розтяжок може бути спричинене різними причинами: вагітність, різке зниження ваги, тривале лікування гормональними препаратами, стрімке зростання в період статевого дозрівання. Але суть утворення розтяжок одна: розрив колагенових волокон, або різке зниження синтезу колагену. Колагенові волокна утворюють каркас нашої шкіри і відповідають за її міцність та еластичність. На сьогодні ідентифіковано більше ніж 20 різних типів колагену, але головними в будові шкіри є тільки два: колаген тип 1 і колаген тип 3 (Фото 1). Волокна колагену першого типу можуть значно розтягуватися і так само стягуватися. Колагенові волокна третього типу менш еластичні. Вони незначно розтягуються і одразу ж рвуться. Процентне співвідношення цих двох типів колагену в шкірі передається генетично (у спадок) і характеризує схильність шкіри до утворення розтяжок. Тобто утворення розтяжок, точніше схильність до їх утворення, передається генетично.

Тому, всі методи і заходи профілактики розтяжок – це повна нісенітниця!

Фото 1. Типи колагену й утворення розтяжок

Колагенові волокна

Домінують колагенові волокна першого типу – розтяжок не буде

Провисання шкіри й утворення розтяжки

Превалюють колагенові волокна третього типу – будуть розтяжки

Крім генетичної схильності, на утворення розтяжок і обвисання шкіри живота впливає низка таких чинників: нераціональне харчування (у разі нестачі білкової їжі синтез колагену зменшується), дія навколишнього середовища (клімат, УФ-випромінювання), шкідливі звички (алкоголь, куріння), нестача вітаміну С. Ці фактори сприяють зменшенню синтезу нового колагену. При цьому розпад старого колагену залишається на тому самому рівні. Таким чином, старий колаген розпадається, а новий не синтезується в необхідній кількості. Це спричиняє зниження тонусу й обвисання шкіри живота, а також утворення розтяжок (Фото 2).

Фото 2. Провисання та розтягнення шкіри живота

provysannya-ta-roztyahnennya-shkiry-zhyvota

Схильність до утворення розтяжок

До групи ризику входять:

  • люди з генетичною схильністю;
  • молоді люди в період статевого дозрівання;
  • вагітні жінки;
  • повні люди;
  • люди з висококалорійною дієтою;
  • пацієнти, які отримують гормони;
  • жінки з частими коливаннями ваги;
  • культуристи;
  • жінки в період менопаузи;

В Інтернеті сьогодні можна знайти різні “методи видалення розтяжок назавжди”, причому кількість цих методів зростає пропорційно попиту на вирішення проблеми розтяжок. Розглянемо і дамо оцінку деяким із них…

Методи лікування та видалення свіжих розтяжок

Свіжі розтяжки рожевого або лілового кольору можна покращити і зробити практично невидимими за допомогою вакуумної мікродермабразії, мікронідлінгу, серединних пілінгів, гелів, кремів, лазерів, ін’єкцій алогенного колагену.

Лікування та видалення розтяжок методом вакуумної мікродермабразії

Вакуумна мікродермабразія розтяжок проводиться мікрокристалами оксиду алюмінію (алюмінієвий пісок). Процедура тривала (шліфується кожна розтяжка по всій довжині – Фото 3), помірно болюча, потребує багаторазового повторення 4-8 разів з інтервалом 3-4 тижні. Результат видно вже після однієї-двох процедур.

Фото 3. Лікування розтяжок методом мікродермабразії

likuvannya-roztyazhok-metodom-mikrodermabraziyeyu

Лікування свіжих розтяжок методом мікродермабразії при своєчасному та правильному виконанні методики дає хороші результати. Механізм дії мікродермабразії стосовно свіжих розтяжок полягає в наступному (Фото 4).

Фото 4. Лікування свіжих розтяжок методом мікродермабразії. Механізм дії

likuvannya-roztyazhok-metodom-mikrodermabraziyi-skhema

Лікування розтяжок методом мікродермабразії полягає в шліфуванні країв розтяжок алюмінієвим піском. Це згладжує перехід між розтяжками і нормальною шкірою (Фото 4 у центрі). Одночасно з цим вакуум ” насасує” дно розтяжки до поверхні шкіри. Таким чином, під розтяжкою утворюється “порожнеча”. Цю утворену порожнечу фібробласти заповнюють новим колагеном (Фото 4 праворуч).

Для отримання видимого результату потрібно 1-3 процедури з інтервалом 1 місяць.

Лікування та видалення розтяжок мікронідлінгом – мікроголкова терапія ростяжок.

Видалення розтяжок мікронідлінгом проводять за допомогою мікроголчастої терапії дермапеном або дермаролером (Фото 5) під локальною анестезією. Крем ЕМЛА 5% для цієї процедури мало придатний, оскільки процедура досить болюча, а довжина голок коливається від 1.5 мм до 2.0 мм. Так глибоко ЕМЛА не проникає.

Фото 5. Видалення розтяжок мікронідлінгом

vydalennya-roztyazhok-mikronidlinhom

Лікування та видалення розтяжок мікронідлінгом полягає в такому. Мікроголки дермапена або дермаролера проникають у шкіру на глибину 1.5 – 2.0 мм і досягають дна розтяжок. На своєму шляху мікроголки травмують фібробласти (клітини, які виробляють колаген). У відповідь на цю мікротравму із сусідніх регіонів мігрують здорові функціонуючі фібробласти. Тут вони починають посилено ділитися і у великій кількості виробляти колаген. У результаті створюється пружна підпора з молодих волокон колагену. Завдяки утворенню цієї підпори (латки) відбувається видавлювання дна розтяжок до поверхні шкіри. Їх глибина і ширина помітно зменшуються (Фото 6.)

Фото 6. Видалення свіжих розтяжок на животі мікронідлінгом

vydalennya-roztyazhok-na-zhyvoti-mikronidlinhom

Результат лікування свіжих розтяжок мікронідлінгом можна оцінювати не раніше, ніж через 2 місяці після першої процедури. Як правило, потрібно 1-2 процедури з інтервалом 2-3 місяці.

Мезотерапія розтяжок

Мезотерапія розтяжок не приносить видимих результатів. Як правило, після 3-4-ї процедури пацієнти відмовляються від цього методу через його болючість і відсутність результатів.

Видалення розтяжок за допомогою пілінгів

Пілінги з гліколевою кислотою (50-70%) навіть після класичної підготовки протягом місяця за допомогою третиноїну і крему з гліколевою кислотою дають нульовий результат. Гліколева кислота, як утім, і всі фруктові кислоти, не проникає до папілярного шару дерми. Вона лише здатна видалити кілька шарів відмерлих клітин епідермісу, не впливаючи ні на синтез колагену, а ні на самі розтяжки.

Для лікування свіжих розтяжок застосовуються серединні ТСА пілінги. Трихлороцтова кислота має підвищену плинність і здатність проникати в шкіру до папілярної дерми. При цьому вона не потребує нейтралізації, оскільки “фрост”, який утворюється на поверхні шкіри, є результатом коагуляції білка. Цей коагульований білок, як плівка, захищає глибокі шари шкіри від проникнення кислоти в глибину шкіри.

Фото 7. Лікування свіжих розтяжок грудей ТСА пілінгом

likuvannya-svizhykh-roztyazhok-hrudey-tca-pilinhom

Лікування та видалення свіжих розтяжок кремами, гелями, оліями

Для лікування свіжих розтяжок застосовують різні креми, більшість з яких містить абразивні речовини (скраби): висушені й перетерті морські водорості, прісноводну губку бодягу ( бадягу), найдрібніші частинки абрикосових кісточок тощо. Інша група препаратів містить у своєму складі рослинні ферменти (бромелайн, папаїн), фруктові кислоти (АНА). І ті, й інші ексфоліюють (відлущують) епідерміс завдяки пілінг-ефекту, стимулюють кровопостачання, а отже, забезпечують приплив кисню і поживних речовин до розтяжок. Жиророзчинні вітаміни А, Е та рослинні олії пом’якшують шкіру, сприяють її регенерації, водорозчинний вітамін С бере участь у синтезі колагену й освітлює шкіру (Фото 8).

Фото 8. Свіжі розтяжки до та після застосування крему

svizhi-roztyazhky-do-ta-pislya-zastosuvannya-kremu

Цей сайт не має на меті рекламувати будь-які креми, гелі або масла проти розтяжок. Підбір косметичних засобів від розтяжок – це особиста справа кожного: комусь допомагає муміє, комусь – коров’ячі коржі, а комусь – Контрактубекс. Хоча, стосовно розтяжок Контрактубекс має скоріше ефект плацебо.

Лікування та видалення свіжих розтяжок лазером

Для лікування і видалення свіжих розтяжок застосовується фракційний і судинний лазери. Фракційний аблативный лазер пропалює в епідермісі мікроканали, на місці яких утворюються скоринки. Скоринки відходять протягом 10-14 днів, після чого шкіра оновлюється. Для отримання видимого результату обробка фракційним лазером вимагає багаторазового повторення (7-10 сеансів) з інтервалом 2-4 тижні.

Під час лікування розтяжок судинними лазерами (PDL – Pulse Dye Laser і IPL – Intensive Pulsed Light з довжиною хвилі 585-595 нанометрів) хромофором (точкою прикладання лазерів) є гемоглобін. У результаті обробки свіжих розтяжок судинним лазером відбувається склеювання стінок кровоносних судин, які удосталь знаходяться в розтяжках. Розтяжки поступово бліднуть. Результат помітний уже після першої процедури. Як правило, потрібно 3-4 процедури з інтервалом 1 місяць (Фото 9).

Фото 9. Свіжі розтяжки до і після обробки судинним лазером (1 процедура)

svizhi-roztyazhky-do-i-pislya-obrobky-sudynnym-lazerom

Лікування і видалення свіжих розтяжок ін’єкціями колагену

Як було описано вище, розтяжки асоціюються з дефіцитом колагену. Для поповнення цього дефіциту необхідно доставити колаген у ділянку розтяжок, що утворилися. Зовні, через неушкоджену шкіру, ввести молекулярний колаген у місця розривів неможливо, тому що маса молекули колагену дуже велика порівняно з відстанню між клітинами. У зв’язку з цим застосовують ін’єкції алогенного (чужорідного) колагену в проблемні зони. Процедура введення алогенного колагену досить болюча, може викликати алергічні реакції, до того ж дає тимчасовий ефект (3-6 місяців). Щойно клітини імунної системи організму визначають, що це “чужий” колаген, вони піддають цей чужорідний білок біодеградації, просто кажучи, розплавляють його до амінокислот. Однак, на цьому етапі в процес включається механізм синтезу свого, рідного колагену з амінокислот. Таким чином, введений алогенний колаген є сировиною для синтезу свого власного.

Методи корекції старих розтяжок

Старі розтяжки мають білий або перламутровий колір за рахунок утвореної в них сполучної тканини.

Для лікування і корекції розтяжок сьогодні пропонується маса методів, які обіцяють “видалити розтяжки раз і назавжди за допомогою лазера, гелю, крему, пілінгу і мікронідлінгу”. Насправді ж корекція старих розтяжок справа важка для лікаря, і недешева для пацієнта. До того ж не завжди дає очікуваний результат.

А тим паче видалити розтяжки, що вже сформувалися, “раз і назавжди” неможливо ніякими методами. Але поліпшити рельєф і зовнішній вигляд шкіри зі старими розтяжками можна такими методами корекції: оперативна корекція, глибока ротаційна дермабразія, мікродермабразія, лазерне шліфування, ін’єкції алогенного колагену, пілінги, субцизія, мікронідлінг.

Основний метод хірургічної корекції старих розтяжок на животі – абдомінопластика

Саме абдомінопластика пропонується насамперед як радикальний засіб для видалення розтяжок. Однак, пластика шкіри живота не може бути методом вибору, тому що вирішує проблему обвислої шкіри живота, але не розтяжок (Фото 10). Інший метод – це оперативне висічення кожної розтяжки окремо із накладенням внутрішньошкірного шва, який після себе залишає тоненький ледь помітний рубець. Операція дорога з огляду на філігранну роботу пластичного хірурга.

Фото 10. Старі розтяжки живота після абдомінопластики

stari-roztyazhky-zhyvota-pislya-abdominoplastyky

Глибока ротаційна дермабразія розтяжок

Глибока ротаційна дермабразія розтяжок у нас відома як механічна глибока дермабразія фрезою Шумана – Шреуса. У 60-ті роки минулого століття в практику стали впроваджувати шліфувальні фрези зі швидкістю обертання 20 000 – 60 000 обертів на хвилину (Фото 11).

Фото 11. Глибока ротаційна дермабразія розтяжок

hlyboka-rotatsiyna-dermabraziya-roztyazhok

Ці фрези використовуються для корекції старих розтяжок. Точкою програми є сосочковий шар дерми. Стосовно розтяжок, фреза знімає не тільки атрофовану шкіру в області самої розтяжки, але і навколишню її нормальну тканину, а також краї розтяжки, що нависають (Фото 12).

Фото 12. Ротаційна дермабразія розтяжок. Схема

rotatsiyna-dermabraziya-roztyazhok

У процесі операції може шліфуватися кожна розтяжка окремо. Однак, щоб уникнути різких переходів між обробленою і необробленою шкірою, рекомендується обробка всієї області.

Глибока механічна дермабразія фрезою Шумана-Шреуса супроводжується кровотечею, несе ризик поганого і тривалого загоєння і порушення пігментації шкіри, але якщо відкинути побічні ефекти й ускладнення, вона дає досить хороший результат. До того ж вона дає результат після однієї процедури.

Мікродермабразія старих розтяжок

Вакуумна мікродермабразія не може підтягнути дно старої розтяжки до поверхні шкіри, як це було у випадку зі свіжими. Але згладити нависаючі краї розтяжок мікродермабразія може, хоча результат скромніший, ніж у разі свіжих розтяжок. Для цього знадобиться від 1 до 3-х процедур.

Мезотерапія старих розтяжок

Мезотерапія старих розтяжок також не приносить видимих результатів (Фото 13). Як правило, після 3-4-ї процедури пацієнти відмовляються від цього методу корекції старих розтяжок через болючість і відсутність ефекту.

Фото 13. Мезотерапія старих розтяжок

mezoterapiya-starykh-roztyazhok

Лазерна обробка старих розтяжок

Аблативні (ablation англ. – видалення, танення) лазерні системи випарюють епідерміс й верхні шари дерми з метою поліпшення зовнішнього вигляду шкіри. Ефективність цих лазерів у корекції старих розтяжок невелика, а побічні ефекти набагато серйозніші очікуємого результату.

Корекція старих розтяжок ін’єкціями алогенного колагену

Для заповнення дефіциту колагену в місцях старих розтяжок проводять ін’єкції алогенного (чужорідного) колагену. Процедура введення алогенного колагену досить болюча і може викликати алергічні реакції. Під час введення колагену в ділянку розтяжок клітини імунної системи організму починають розпізнавання. Вони посилають певні сигнали (запитують пароль) чужорідним молекулам. Якщо молекула не відповідає на пароль, то макрофаги піддають цей чужорідний білок біодеградації, просто кажучи, розплавляють його до амінокислот. Однак, на цьому етапі в процес включається механізм синтезу свого, рідного колагену з цих амінокислот. Таким чином, введений алогенний колаген є сировиною для синтезу свого власного.

Корекція старих розтяжок мікронідлінгом (дермаролер, дермапен, мікроголкова терапія)

За допомогою дермаролера, дермаштампа або дермапена в шкірі проробляється безліч перфорацій діаметром 0,08 мм. Глибина проникнення мікроголок у дерму до 2,0 мм залежно від локалізації розтяжок. У місцях проколів клітини починають посилено ділитися і виробляти колаген, щоб залатати мікропроколи. Що більше проколів на один квадратний сантиметр шкіри, то більше острівців колагену буде синтезовано. На один квадратний сантиметр шкіри можна виконати до 150 перфорацій. Таким чином, з одного боку створюється пружна підпора з молодої колагенової тканини, а з іншого – зменшується ширина атрофічних рубців і розтяжок завдяки стягуванню країв розтяжки та видавлюванню її дна до поверхні шкіри.

Корекція старих розтяжок методом субцизії

Субцизія передбачає розсічення фіброзних тяжів під атрофічним рубцем з метою звільнення дна рубця з подальшим його підняттям до рівня шкіри. І, хоча розтяжки теж належать до атрофічних (депресивних) рубців, вони не мають фіброзних тяжів, що фіксують дно розтяжки в дермі. Тобто, у випадках із розтяжками відсутній субстрат, до якого субцизія може бути застосована. Нечисленні спроби поліпшити старі розтяжки методом субцизії не дали позитивних результатів, а в деяких випадках спричинили некроз.

Пілінги розтяжок

Поліпшити розтяжки пілінгами з фруктовими кислотами (АНА, ВНА) неможливо. Навіть після класичної підготовки протягом місяця за допомогою третиноїну і кремів з гліколевою кислотою ці пілінги навіть у високій концентрації 50-70% дають нульовий результат. Тому їх застосування для корекції старих розтяжок недоцільне. Для корекції старих розтяжок доцільне застосування серединних ТСА пілінгів 15%, які виконуються трихлороцтовою кислотою (ТСА).

Ми використовуємо нову комбіновану методику сандабразії, ТСА-пілінгу та перемінної оклюзії (Фото 14). Метод простий, швидкий (уся процедура триває 30 – 60 хв.) і практично безболісний. Немає обов’язкової певної кількості процедур: результат оцінюють після кожної процедури, і після досягнення задовільного ефекту (зазвичай 1-2 процедури з інтервалом 2-3 місяці), лікування припиняють. Кінцеві результати вражають, ефект стійкий, оскільки в глибині шкіри стимулюється синтез власного колагену. Цьому методу лікування піддаються будь-які розтяжки: найсвіжіші або дуже застарілі, з атонією шкіри (зниженням тонусу), за будь-якої локалізації – чи то живіт, чи то стегна, чи то сідниці, чи то груди. Причому що гірший початковий стан, то кращий кінцевий результат.

Фото 14. Cандабразія, ТСА-пілінг та перемінная оклюзія (комбінована процедура)

tca-pilinh-starykh-roztyazhok

Лечение и удаление растяжек: результаты До и После

Фото 16. Видалення нових розтяжок сідниць ТСА пілінгом

Фото 18. Лечение свежих растяжек груди пилингом и кремом

Фото 19. Видалення свіжих розтяжок стегна

Фото 21. Корекція старих розтяжок живота пілінгом

Фото 23. Корекція старих розтяжок живота

korektsiya-starykh-roztyazhok-zhyvota

Фото 17. Лікування свіжих розтяжок стегна мікронідлінгом

Фото 18. Лікування свіжих розтяжок живота мікронідлінгом

Фото 20. Видалення старих розтяжок стегна

Фото 22. Видалення розтяжок лазером

Фото 24. Корекція старих розтяжок живота