Часть I: Келоидные и гипертрофические рубцы до и после

Видалення гіпертрофічних та келоїдних рубців, а токож їх лікування пропонується на сьогоднішній день наступними методами: променева терапія келоїдних рубців (буккі терапія келоїдів), компресія (тиск), гелі, креми, мазі від келоїдних рубців, силіконові пластини від рубців, внутрішньорубцеві ін’єкції кортикостероїдів, кріотерапія (видалення келоїдних рубців рідким азотом), лазерне лікування келоїдів, мікронідлінг, хірургічне видалення.

Лікування та видалення гіпертрофічних та келоїдних рубців Буккі променями (Букки-терапія келоїдних рубців)

Канцерогенна дія (дія, що викликає рак) від рентгенотерапії достовірно не доведена. Однак, Буккі промені для лікування келоїдних рубців застосовуються рідко, та й то в комбінації з іншими методами. Лікування та видалення гіпертрофічних та келоїдних рубців Буккі променями не застосовується у дітей, а також у дорослих в області волосистої частини голови, обличчя та грудини. Буккі-терапія більше застосовується як метод профілактики рецидивів келоїдних рубців після операцій, і має ефективність 60-70%. Як метод самостійного лікування келоїдних рубців променями Буккі показує ефективність тільки в 30% випадків. Застосування променів Буккі для профілактики рецидивів доцільно проводити в перші три доби після хірургічного висічення келоїдного рубця

Лікування та видалення гіпертрофічних та келоїдних рубців методом компресії (тиском на рубець)

Лікування гіпертрофічних та келоїдних рубців компресією (постійним тиском на них) застосовується протягом 12-24 годин на добу протягом 3-12 місяців. Постійний тиск на рубець механічно стримує його зростання. Постійний тиск на кровоносні судини гіпертрофічного або келоїдного рубця блокує його харчування. Видалити келоїдні рубці в такий спосіб не вдасться, але зупинити їх зростання можна. Для компресійної терапії використовується спеціальна компресійна білизна: жилети, нарукавники, рукавички, маски для обличчя та ін. Найкращі результати методу компресії дає при лікуванні гіпертрофічних та келоїдних рубців у ділянці кінцівок.

Лікування гіпертрофічних та келоїдних рубців силіконовими пластинами

Силіконові пластини наклеюють на гіпертрофічний або келоїдний рубець і носять протягом 12-24 годин. Утворення сполучної тканини в рубці – це кисень-залежний процес. Кисень до рубця надходить по кровоносних судин. Якщо стиснути кровоносні судини, то приплив кисню зменшиться. Тому застосування силіконових пластин може зменшити, але не видалити келоїдні рубці. Ефективність лікування гіпертрофічних та келоїдних рубців силіконовими пластинами залежить від товщини та маси пластини, її еластичності, клейкості тощо. Дуже важливо, як сильно силіконова пластина тисне на судини рубця.

НАЙГІРШІ силіконові пластини для лікування гіпертрофічних та келоїдних рубців – це пластини Мепіформ (Німеччина). Пластирі Мепіформ абсолютно неефективні для лікування гіпертрофічних та келоїдних рубців, але для загоєння свіжих ран та формування ніжного нормотрофічного рубця Мепіформ дає гарний результат. Які силіконові пластини краще використовувати для лікування гіпертрофічних та келоїдних рубців?

Лікування гіпертрофічних і келоїдних рубців із застосуванням силіконових пластин дає перші позитивні результати через 2-3 місяці.

Фото 1. Лікування опікових келоїдих рубців силіконовими пластинами

Фото 2. Лікування гіпертрофічних рубців силіконовими пластинами

Лікування та видалення гіпертрофічних та келоїдних рубців кремами, гелями, мазями від рубців

Жоден крем або гель не здатний видалити келоїдний рубець або зруйнувати сполучну тканину. Контрактубекс та Дерматікс не винятки! Більшість гелів від келоїдних рубців мають силіконову основу, і спрямовані на профілактику утворення келоїдів, але не на їх лікування. Лікування гіпертрофічних рубців гелями та кремами успішніше, ніж лікування келоїдних рубців. З цією метою застосовуються: Кордран, Дерматікс, Медгель, Стратадерм, Келофібраза, Скаргуард, Кело-кот, Контрактубекс, Альдара, Гідрокортизон та ін. Безумовно, в кожному окремому випадку при підборі кремів та гелів необхідна консультація спеціаліста, т.к. деякі препарати можуть не тільки не покращити, але й погіршити стан рубця (Фото 3), і навіть спричинити активізацію келоїдного рубця. Як правило, лікування кремами, гелями та мазями проти рубців проводиться або паралельно, або після апаратних методів лікування. Що треба знати перед тим, як купувати силіконовий гель від рубців?

Фото 3. Трансформація нормотрофічного рубця на гіпертрофічний після застосування гелю від рубців

Видалення гіпертрофічних та келоїдних рубців уколами Діпроспана та Кеналогу

Видалення гіпертрофічних та келоїдних рубців уколами Дипроспану та Кеналогу дає гарний результат при свіжих рубцях. Рецидиви келоїдних рубців (після операцій та видалення лазером) стійкі до Дипроспану та Кеналогу: вони важко піддаються лікуванню та вимагають великих доз гормонів. Крім того, лікування рецидивуючих келоїдних рубців може зайняти місяці і навіть роки. Кортикостероїди Дипроспан та Кеналог вводяться безпосередньо у гіпертрофічний або келоїдний рубець. Ін’єкції кортикостероїдів болючі, тому Діпроспан та Кеналог часто розбавляють з лідокаїном. Насправді це нерозумно і суперечить здоровому глузду. Для того щоб зменшити болючі відчуття спочатку потрібно ввести анестетик (лідокаїн), а потім вже на “лідокаїнову подушку” колоти Дипроспан або Кеналог. Якщо вводити кортикостероїди в одному шприці з анестетиком – це не тільки не зменшує, а й посилює болючі відчуття. Уколи Дипроспана і Кеналога в гіпертрофічний і келоїдний рубець знижують синтез колагену не тільки за рахунок пригнічення ділення фібробластів (клітин, що синтезують колаген), але й за рахунок підвищення концентрації колагенази (ферменту, що розкладає колаген). Крім того, Діпроспан і Кеналог мають сильну протизапальну дію, зменшують набряк і запалення в області рубця.

Перші результати при лікуванні гіпертрофічних і келоїдних рубців уколами Діпроспана і Кеналогу видно через 2 тижні.

Фото 4. Видалення келоїдних рубців на грудній клітці ін'єкціями Дипроспану та Кеналогу

[:ru] келоидные рубцы на грудной клетке[:en]келоидные рубцы на грудной клетке[:]

Фото 5. Видалення гіпертрофічного рубця лонної області Кеналогом. Фото: до та після лікування

Видалення келоїдних рубців рідким азотом (кріодеструкція келоїдних рубців)

Кріодеструкція келоїдних рубців подібна до заморожування скляної пляшки з водою в морозильній камері. Пляшка – це келоїдний рубець. При замерзанні вмісту пляшка лопається. Те саме відбувається з оболонкою клітин у рубці. При замерзанні цитоплазма та органели клітин розривають оболонку клітин, що спричиняє їх загибель. Кріодеструкція келоїдних рубців викликає загибель і самих колагенових волокон, і клітин (фібробластів), що синтезують ці волокна. Як самостійний метод видалення келоїдних рубців, криодеструкція келоїдних рубців рідким азотом показала ефективність з відсутністю рецидиву в 51% випадків. У поєднанні з іншими методами видалення келоїдних рубців рідким азотом дає позитивний результат 76% після 30 місячного спостереження.

Фото 6. Келоїдний рубець на вусі до та після видалення рідким азотом

[:ru]фото келоидный рубец мочки уха до, в процессе и после замораживания жидким азотом[:]

Хірургічне видалення келоїдних рубців

При хірургічному висіченні активних келоїдів рецидиви виникають у 95-100% випадків (Фото 7-8).

Тому, ХІРУРГІЧНЕ ВИДАЛЕННЯ КЕЛОЇДНИХ РУБЦІВ Є НЕПРИПУСТИМИМ!

Фото 7. Хірургічне видалення келоїду.

[:ru]фото хирургическое удаление келоидного рубца[:]

Хірургічне видалення келоїдних рубців дає рецидив і через 5-6 місяців після операції, і через 1 рік, але його зростання починається на 2-му – 3-му місяці (Фото 8).

Фото 8. Рецидив келоїдного рубця на грудній клітині після операції (10 днів після висічення та через 3 місяці)

[:ru]фото рецидив келоидного рубца на грудной клетке после операции[:]

Лікування та видалення келоїдних рубців лазером

При спробі видалити келоїдний рубець лазером у 95-100% виникає рецидив келоїду з його агресивним зростанням. Видалення келоїдного рубця лазером веде до його посиленого зростання та рубець збільшується в рази (Фото 9).

Фото 9. Келоїдний рубець грудної клітки до та після лікування лазером

[:ru]Келоидный рубец до и после удаления лазером[:]

Видалення келоїдних рубців лазером є НЕПРИПУСТИМИМ! 

При обробці гіпертрофічних рубців судинним (неаблятивним) лазером ефективність лікування може досягати 60-70%. Мета лазерної обробки – “склеїти” судини, які живлять рубець (Фото 10).

Фото 10. Гіпертрофічні рубці до та після лікування лазером та кріодеструкцією

Вважається, що золотим стандартом лазерів видалення гіпертрофічних шрамів є абляційний фракційний лазер. Лікування фракційним лазером потребує численних повторень. Перший результат видно після 5-7 процедур.

Застосування “золотого стандарту” – фракційного лазера до старих гіпертрофічних рубців дає досить скромний результат. Як правило, пацієнти відмовляються від нього через велику кількість повторних процедур, високу вартість, і відсутність видимих результатів у процесі лікування.

Мікронідлінг келоїдних рубців (мікроігольчаста терапія келоїдів)

Мікроігольчаста терапія келоїдних рубців дермароллером, дермапеном, дермаштампом не рекомендується через їхню крайню агресивність. Після мікронідлінгу активних келоїдних рубців у 100% випадків відзначається їхнє посилене зростання!

При корекції неактивних келоїдних рубців мікронідлінгом мікроголки проникають у дерму і руйнують грубі колагенові волокна. Що більше проколів, то більше колагенових волокон буде зруйновано. На місці проколів утворюються нові колагенові волокна, але вже паралельні поверхні шкіри. Це веде до зменшення розмірів рубця та підвищення його еластичності (Фото 11).

Фото 11. Корекція неактивного келоїдного рубця мікронідлінгом

Видалення свіжих гіпертрофічних рубців мікронідлінгом

Як і при свіжих келоїдах, лікування свіжих гіпертрофічних рубців мікронідлінгом несе в собі ризик їх активізації та інтенсивного зростання. У зв’язку з цим мікронідлінг краще проводити на гіпертрофічних рубцях, що вже дозріли.