Частина II: Рубці після аварій, опіків, операцій, травм. Фото До та Після

Нормотрофічні рубці утворюються, як правило, після травм, операцій і порізів, і потребують лікування в період дозрівання. Дозрівають нормотрофічні рубці протягом 6-9 місяців, і, якщо вони залишаються поза увагою, то можуть перетворитися на гіпертрофічні, келоїдні або атрофічні рубці (Фото 1). Тому, в період дозрівання нормотрофічні рубці повинні бути під наглядом фахівця.

Фото 1. Нормотрофічні рубці без лікування: трансформація в гіпертрофічний рубець

normotrofichni-rubtsi-bez-likuvannya

Лікування свіжих нормотрофічних рубців (до 1 року).

Якщо вашій рані менше 10 діб, то у вас є всі шанси для формування ніжного ледь помітного нормотрофічного рубця. Доведено: чим більше набряк після травми, тим грубішим буде шрам! Тому, завдання №1 зменшити набряк. З набряком добре справляється холод. Запам’ятайте: боротьба з набряком ведеться протягом перших 3-х діб, тоді є шанс на утворювання нормотрофічного рубця. Потім буде пізно!

Завдання №2 зменшити запалення. Якщо запалення сильно виражене, і його розміри перевищують розмір травми, то знову-таки формуватиметься грубий шрам. Нормотрофічні рубці формуються там, де запалення залишається у межах травми.

Якщо вашій рані більше 10 діб, то в цей період рекомендуються наступні методи лікування:

  • фізіотерапевтичне лікування (електрофорез, фонофорез)
  • локальна терапія (мазі, креми, гелі від рубців, силіконові пластини)
  • косметичні процедури (зволоження, масаж, лімфодренаж, гліколевий пілінг, мікронідлінг).

При правильному та раціональному застосуванні цих методів також формуватимуться нормотрофічні рубці.

Нормотрофічні рубці віком від 30 днів і до 1 року формуються при лікуванні наступними методами: вакуумна мікродермабразія, рання повторна ротаційна дермабразія, ферментотерапія, трансдермальна індукція синтезу колагену (мікронідлінг, мікрогольчаста терапія, дермароллер, дермапен, гелі та креми, фракційний лазер, силіконові пластини, фізіотерапевтичні методи (електрофорез, фонофорез), косметичні процедури (зволоження, масаж, лімфодренаж, гліколевий пілінг), серединний ТСА пілінг.

Вакуумна мікродермабразія нормотрофічних рубців

Нормотрофічні рубці після вакуумної мікродермабразії стають менш помітними і більш гладкими завдяки шліфуванню алюмінієвим піском і вакууму. Пісок шліфує і згладжує краї рубців, а вакуум підтягує дно рубця догори (Фото 2). Для досягнення помітних результатів нормотрофічні рубці потребують 3-5 процедур вакуумної мікродермабразії з інтервалом 3 – 4 тижні.  Мікродермабразія нормотрофічних рубців робиться без анестезії. Період відновлення 4-10 днів.

Фото 2. Нормотрофічний рубець на лобі до та після вакуумної мікродермабразії

normotrofichnyy-rubetsʹ-pislya-vakuumnoyi-mikrodermabraziyi

Ротаційна дермабразія нормотрофічних рубців

Глибокій ротаційній дермабразії добре піддаються як старі, так і свіжі нормотрофічні рубці. Цей метод став широко застосовуватися в 60-ті роки минулого століття, коли для корекції дефектів шкіри почали застосовувати шліфувальні фрези зі швидкістю обертання 20 000 – 60 000 обертів на хвилину (Фото 3).

Фото 3. Глибока ротаційна дермабразія. Кров'яна роса

Фреза знімає нерівності рубцевої тканини та стимулює процес загоєння (Фото 4). Глибока ротаційна дермабразія здатна практично видалити нормотрофічні рубці з поверхні шкіри.

Фото 4. Нормотрофічні рубці до та після глибокої ротаційної дермабразії

normotrofichni-rubtsi-do-ta-pislya-hlybokoyi-dermabraziyi

Лікування рубців (шрамів) ферментами

Лікування рубців (шрамів) ферментфми, або ферментотерапія рубців застосовується ранньому етапі лікування рани. Застосування ферментів (ензимів) має на меті сформувати нормотрофічні рубці. Ферменти очищають рану від некротичних мас та зменшують запалення. З цією метою ферменти вводять у рану за допомогою електрофорезу, фонофорезу, ін’єкцій, аплікацій у вигляді мазей, гелів тощо. Внаслідок застосування ферментів формуються ніжні нормотрофічні рубці (Фото 5).

Фото 5. Ферментотерапія посттравматичних рубців та подряпин обличчя

posttravmatychni-rubtsi-ta-podryapyny-oblychchya

Лікування нормотрофічних рубців мікронідлінгом. Мікроігольчата терапія рубців.

При лікуванні рубців мікронідлінгом (Фото 6) у шкірі утворюються сотні мікроскопічних каналів. У цих каналах синтезуються островки колагену, які тягнуться один до одного і поступово зближують краї рубців. Таким чином, мікронідлінг рубців може допомогти в перемоделюванні атрофічніх рубців в нормотрофічні. (Фото 7). Однак, мікроігольчата терапія рубців, як самостійний метод, є ефективним тільки при свіжих рубцях.

Фото 6. Мікронідлінг (мікроігольчата терапія)

Фото 7. Перемоделювання атрофічних рубців мікронідлінгом в нормотрофічні рубці

mikronidlinh-svizhykh-normotrofichnykh-rubtsiv

Лікування нормотрофічних рубців лазером

Нормотрофічні рубці можуть бути поліпшені фракційним лазером. Фракційний лазер здатний значно вирівняти нормотрофічні рубці шляхом пропалювання мікроканалів у шкірі. На місці мікроскопічного опіку відбувається ексфоліація (відлущення) омертвілої шкіри, на зміну якої приходить молода, більш рівна. Процедура помірно болюча, на невеликих ділянках може виконуватися без анестезії. Істотний недолік – для досягнення видимих ​​результатів нормотрофічні рубці вимагають великої кількості повторних процедур фракційним лазером (від 8-10 і більше).

Креми, гелі, мазі при лікуванні та видаленні нормотрофічних рубців

Креми, гелі, мазі від рубців можуть погіршити нормотрофічні рубці та спровокувати їхнє зростання (Фото 8). Зростання рубців – це відповідна реакція шкіри на подразник, яким може виявитися крем або гель від рубців. Креми, гелі, мазі від рубців можуть позитивно впливати на нормотрофічні рубці в період їхнього дозрівання. Одні з них нормалізують кровообіг, інші – уповільнюють синтез колагену, треті – навпаки, стимулюють синтез колагену. Є такі, що розріджують ранове середовище, тощо. З цією метою застосовують такі креми, гелі, мазі від рубців: кело-кот (Kelo-Cote), дерматікс (Dermatix), стратадерм (Strataderm), келофібразе (Kelofibrase), скаргуард (Scarguard), контрактубекс (Contractubex), альдара (Aldara) та ін. Що треба знати, перш ніж купувати силіконовий пластир або силіконовий гель від рубців?

Фото 8. Перетворення нормотрофічного рубця на гіпертрофічний після застосування гелю від рубців

kremy-geli-vid-rubtsiv

Косметичні процедури при лікуванні рубців: зволоження

Косметичні процедури: лімфодренаж і зволоження допомагають сформувати тонкий нормотрофічний рубець. Рана має гоїтися у вологому середовищі – тоді клітини вільно мігрують, діляться й отримують необхідну інформацію одна від одної. Для зволоження рани застосовують різні аплікації косметичних продуктів, здатних утримати вологу в ділянці рубця, що формується.

Фото 9. Нормотрофічні рубці на носі до та після комбінованого лікування зі зволоженням

normotrofichni-rubtsi-na-nosi-do-ta-pislya-likuvanny

Видалення нормотрофічних рубців пілінгами

Пілінг (від англ. to peel) – об’єднує поняття “очищати”, “знімати шкірку”, “відлущувати”. Тому в широкому сенсі будь-який процес, пов’язаний з ексфоліацією (відлущуванням) епідермісу до папілярної дерми, за своєю суттю є пілінгом. За глибиною впливу всі пілінги діляться на:

  1. поверхневі – кілька шарів ороговілих клітин; 
  2. середні – на всю глибину рогового шару;
  3. глибокі – на всю глибину епідермісу, до межі базального шару і папілярної дерми, з проникненням у сітчасту дерму.

Поверхневі пілінги фруктовими кислотами (Alpha Hydroxy Acid) не дають скільки-небудь значущого ефекту, тому їхнє застосування для лікування і корекції рубців недоцільне. Серединні та глибокі пілінги – ефективний метод лікування свіжих рубців і корекції старих. Серединні пілінги виконуються трихлороцтовою кислотою (ТСА пілінг), глибокі – фенолом.

ТСА пілінг застосовується при лікуванні свіжих нормотрофічних рубців. Для свіжих нормотрофічних рубців достатньою є концентрація пілінгу 15% ТСА. Після опіку кислотою шкіра отримує потужний імпульс до регенерації. Це відбувається за рахунок притоку стовбурових клітин, необхідних для відновлення. Проте існує думка, що ресурс стовбурових клітин не безкінечний, і що частіше робляться пілінги, то швидше вичерпується їхній ресурс. На старі рубці діє тільки феноловий пілінг.

Фото 10. Нормотрофічний рубець носа до та після серії пілінгів

normotrofichnyy-rubetsʹ-nosa-do-ta-pislya-pilinhiv

Старі нормотрофічні рубці (старші за 1 рік) можна поліпшити такими методами: хірургічне висічення, аблятивний лазер, мікродермабразія, ротаційна дермабразія, феноловий пілінг.