Що робити, якщо у Вас з’явився келоїд (келоїдний рубець)? Пам’ятка пацієнту

Що треба знати, перш ніж купувати силіконовий пластир чи силіконовий гель від рубців?
17.01.2022
Показати всі статті

Що робити, якщо у Вас з’явився келоїд (келоїдний рубець)? Пам’ятка пацієнту

Якщо Вам або Вашій дитині поставили діагноз: келоїдний рубець (келоїд) – не поспішайте бігти до хірурга! Це може бути зовсім і не келоїд…

На яких ділянках тіла утворюється келоїдний рубець?

Келоїдні рубці, або келоїди, мають характерний вигляд і локалізуються лише на певних ділянках шкіри. Найчастіше зустрічаються келоїдні рубці на грудній клітці (область декольте і грудини), келоїди плеча, келоїди спини і лопаткової області, келоїдний рубець на вусі, а також келоїди підборіддя.

Фото 1. Келоїд вуха

Фото 2. Келоїдні рубці грудної клітини

Фото 3. Келоїд плеча

Фото 4. Активні келоїдні рубці спини

Келоїдний рубець на вусі, келоїд мочки вуха

Келоїдний рубець на вусі утворюється після проколу (пірсингу), після операції, наприклад, видалення атероми, або як наслідок отопластики (корекція лопатухості). Келоїдний рубець на вусі у дитини утворюється у кілька разів частіше, ніж у дорослих. Келоїдний рубець після проколу вух може бути одностороннім і двостороннім. Двосторонній, або гантелеподібний келоїдний рубець мочки вуха (Фото 1) також називають думбель – келоїдом (dumbbell keloid – келоїдна гантель). Спроби видалити келоїдний рубець на вусі лазером в 90-95% випадків закінчуються невдачею, як і видалення келоїду вуха хірургічним шляхом. Внаслідок некомпетентних дій келоїдний рубець утворюється знову, але розміри його вже в 3-4 рази перевищують початкові. Особливо інтенсивне зростання дає келоїдний рубець на вусі у дитини, або підлітка.

Келоїдні рубці на грудній клітині

Келоїдні рубці грудної клітки (зони декольте) найчастіше виникають унаслідок вугрової хвороби (Фото 2). Спочатку на груді з’являються прищі, навколо яких утворюється осередок запалення. Коли прищі гояться, то на їх місці утворюються розростання сполучної тканини – келоїдні рубці. Келоїдний рубець після видалення родимки є другою за частотою причиною келоїдів на грудній клітині. Особливо часто виникає келоїд після видалення родимки лазером. Як правило, його зростання починається через 1,5 – 3 місяці після операції. Якщо келоїдні рубці не лікувати, то вони ростуть, зливаються між собою і займають дедалі нові ділянки шкіри. Такі келоїдні рубці називаються активними.

Келоїдний рубець плеча

Келоїд плеча в більшості випадків утворюється внаслідок колотої або різаної рани (поріз, вакцинація, татуювання, операція, вогнепальне поранення). Наразі друге місце серед причин, що викликають формування келоїдного рубця плеча (Фото 3) займають вогнепальні поранення, опіки та наслідки лазерних процедур. На третьому місці – запальні процеси (вугрова хвороба, фурункули, абсцеси та ін.) Незалежно від методів лікування, келоїд плеча дає часті рецидиви (повертається знову). Це зумовлено постійним натягом шкіри під час роботи дельтоподібного м’яза. Тому особливо погано лікується келоїд плеча у бодібілдерів, плавців, армрестлерів та інших категорій спортсменів.

Келоїдні рубці спини

Келоїдні рубці спини найчастіше є наслідком вугрової хвороби, коли на місці запалення після загоєння прищів формується груба сполучна тканина. Інший, більш рідкісною причиною виникнення келоїдів спини є опіки та механічні травми. Активні келоїдні рубці спини можуть бути поодинокими, або зливатися в конгломерати (Фото 4). Лікування таких келоїдних конгломератів досить тривале, іноді рік і більше.

Келоїдні рубці після опіку, опікові келоїди

Келоїдні рубці після опіку (опікові келоїди) формуються дома опіку. У дітей келоїдні рубці після опіків можуть утворюватися на будь-якій ділянці шкіри (Фото 5). Опікові келоїди тривалий час залишаються активними: ростуть, зливаються між собою в конгломерати, болять, сверблять, не дають спати. З часом активність опікових келоїдів знижується і вони частково зменшуються навіть без лікування. Келоїдні рубці після опіку мають характерну відмінну рису – відсутність рецидивів в процесі і після лікування. Відомо, що повністю видалити келоїдні рубці після опіків не можна, але досягти хороших результатів можна (Фото 6).

Фото 5. Келоїдні рубці після опіку

Фото 6. Опікові келоїди до та після лікування

keloidnyye-rubtsy-posle-ozhoga-do-i-posle-1024x379

Коли розпочинати лікування келоїдних рубців?

Лікувати келоїдні та гіпертрофічні рубці потрібно починати якомога раніше. Будь-яка припухлість та почервоніння в місці травми довше 1 місяця, повинні розглядатися як потенційний келоїд, і лікуватися відповідним чином. Особливо небезпечний активний келоїд (зростаючий) (Фото 7).

Келоїдний рубець: ознаки активності

1. По краях келоїдного рубця розташовані зони зростання. Якщо келоїдний рубець активний, то зони зростання – червоні! (Фото 7)
2. Розростання з допомогою країв рубця – зон зростання.
3. Болючість при натисканні.
4. Свербіж або пульсація.
5. Зміна забарвлення при перепадах температур: після перебування на вулиці в холодну пору року келоїд стає синюшним, а після душу – багряним, або яскраво-червоним.

Фото 7. Ознаки активності келоїдних рубців – зони зростання

Фото 8. Активні келоїдні рубці до лікування

Фото 9. Активні келоїдні рубці після лікування

КЕЛОЇДНІ РУБЦІ? НІЯКИХ ЛАЗЕРІВ!!!

Перше, що можуть Вам запропонувати у поліклініці – це прибрати келоїдний рубець хірургічним шляхом. У приватній клініці, де рівень вище, Вам запропонують видалити келоїдний рубець лазером. Відразу розгортайтеся, йдіть і шукайте іншого лікаря та іншу клініку! Запам’ятайте: НІЯКИХ ЛАЗЕРІВ при лікуванні келоїдних рубців бути не може! Будь-яка операція – чи то видалення келоїдного рубця лазером, чи видалення келоїдного рубця хірургічним шляхом у 95-100% випадків призводить до утворення нового келоїдного рубця. Причому новий келоїдний рубець буде в 3-4 рази більше попереднього! Лікування рецидивів келоїдних рубців після лазерного та хірургічного видалення показано на фото 10-12.

Лікування рецидивів келоїдних рубців після хірургічного видалення та лазерного шліфування

Фото 10. Видалення келоїдного рубця на грудній клітці: фото до та після

Фото 11. Видалення келоїдного рубця мочки вуха: фото до та після

Фото 12. Лікування рецидиву келоїда плеча після видалення лазером

Фото 13. Рецидив келоїдного рубця після його хірургічного видалення

Що не можна робити якщо у Вас келоїдний рубець?

Отже, при келоїдних рубцях НЕ МОЖНА:
1. Висікати рубець хірургічним шляхом або лазером;
2. Намагатися випалити рубець «Чистотілом»;
3. Видавлювати підозрілі освіти, особливо в зоні декольте та плечей;
4. Масажувати рубець, ставити на келоїдні рубці п’явки;
5. Відвідувати сауну та солярій/загоряти;
6. Приймати гарячі ванни.

Правда і фейки при лікуванні келоїдів

Методів лікування келоїдних рубців багато, але правильно підібрати їх у кожному конкретному випадку зможе лише фахівець! Як відрізнити професійний сайт від тих, хто бажає заробити на Ваших келоїдних рубцях?

Порада: ПРОХОДІТЬ МИМО, ЯКЩО БАЧИТЬ ТАКІ САЙТИ:

  • ВИДАЛЕННЯ КЕЛОЇДНИХ РУБЦІВ ЛАЗЕРОМ… – Проходимо повз: видаляти келоїдні рубці лазером не можна!
  • ЛІКУВАННЯ КОЛОЇДНИХ РУБЦІВ… – Проходимо повз: якщо автори не знають як пишеться слово “келоїдний”, то як лікувати келоїдні рубці вони не знають і поготів!
  • ВИДАЛЕННЯ КЕЛОЇДНИХ РУБЦІВ ХІРУРГІЧНИМ ШЛЯХОМ… – Проходимо повз: оперувати келоїдні рубці не можна!
  • ПОБУТИСЯ ВІД КЕЛОЇДНОГО РУБЦЯ ГЕЛЬ КОНТРАКТУБЕКС… Якщо це справді келоїд, ніякі гелі не допоможуть. Втирання «Контрактубекса» ні до чого не приведе! – Проходьте!
  • ВИДАЛЕННЯ КЕЛОЇДНИХ РУБЦІВ ВДОМА (в домашніх умовах)… Відвари ромашки, олія чайного дерева і т.п. – повна маячня! Ви тільки спровокуєте зростання келоїдного рубця і втратите час!
  • ЛОНГІДАЗА МІСТИТЬ ФЕРМЕНТ ГІАЛУРОНІДАЗУ, яка розріджує гіалуронову кислоту, але ніяк не діє на колаген – субстрат келоїдного рубця. Тому келоїдний рубець після уколів Лонгідази на якийсь час розм’якшується, а після закінчення лікування знову стає твердим. Уколи Лонгідази в келоїд болючі та неефективні!
  • Уколи препаратів, що містять фермент колагеназу в келоїдний рубець, також не ефективні! Ніякий фермент не може біодеградувати вже наявну грубу колагенову тканину. 

Чи може келоїдний рубець перетворитися на рак?

Келоїдний рубець може перетворитися на рак за певних умов. Точніше на місці келоїдного рубця може виникнути плоскоклітинний рак шкіри. Зазвичай плоскоклітинний рак виникає на місці опікових келоїдів. Келоїди після травм, операцій, пірсингу, як правило, в рак не перероджуються.

Лікування келоїдних рубців – тривале (в середньому рік – півтора), так що потрібно запастися терпінням! І якщо вже почали лікування, доведіть його до кінця, інакше висока ймовірність рецидиву.

Після закінчення лікування ще протягом 1 року Вам потрібно спостерігати цей рубець (точніше те, що від нього залишилося), і за найменших ознак активності, відвідати лікаря, який займався лікуванням келоїдного рубця.
Запам’ятайте! Чим раніше розпочато лікування келоїдних рубців, тим краще буде результат!

Відео: Келоїдні та гіпертрофічні рубці до та після лікування

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *