Лікування, корекція та видалення шрамів (рубців) починається з визначення виду рубця. Вибір методу їх видалення, лікування чи корекції, кількість процедур, їх вартість, інтервал між процедурами пов’язані з видом рубців та шрамів.

Залежно від віку всі рубці (шрами) поділяються на свіжі та старі (понад 1 рік).

Якщо рубець старий, то вже не має жодного значення скільки йому років – 1 рік чи 20 років. Старі рубці погано піддаються будь-яким видам корекції!

За зовнішнім виглядом та своєю гістологічною структурою рубці поділяють на нормотрофічні, атрофічні, гіпертрофічні та келоїдні. Останні два види поєднуються в групу патологічних рубців.

Нормотрофічні рубці

Нормотрофічні рубці нарівні зі шкірою (Фото 1), найневинніші – утворюються після операцій, порізів та невеликих травм. Вони формуються внаслідок адекватної реакції організму на травму. Свіжий нормотрофічний рубець може трохи височить над поверхнею шкіри.

Фото 1. Види рубців: нормотрофічні рубці на животі

Схематичне зображення і фото нормотрофічних рубців на животі. Свіжі нормотрофічні рубці після операції врівень зі шкірою

У міру дозрівання нормотрофічні рубці стають плоскими і тонкими білуватого кольору, не завдають фізичних незручностей господарю. Тому пацієнти з нормотрофічними рубцями звертаються за допомогою, коли рубець вже фактично дозрів (старий рубець). Якщо у Вас свіжий нормотофічний рубець (до 1 року), перейдіть, будь ласка, за посиланням  сюди. Якщо Ваш нормотрофічний рубець старий (понад 1 рік), то Вам сюди.

Атрофічні рубці

Атрофічні рубці западають нижче рівня шкіри. Вони є наслідком травми, вітряної віспи або вугрової хвороби (рубці після акне). Шкіра над атрофічними рубцями тонка, в’яла, часто має поперечну смугастість. Найчастіше такі рубці позбавлені пігменту і тому виглядають білими. Характерний вид цих рубців обумовлений дефектом сполучної тканини під рубцем, дефіцитом колагену та еластину – основних білків, що утворюють каркас шкіри.

Атрофічні рубці поділяються на три групи:

  • Boxсar – прямокутні (з вертикальними стінками, що нагадують за формою товарний вагон).
  • Ice pick – клиноподібні рубці, або сколоті (у вигляді кригоруба).
  • Rolling – розвальцьовані, або човноподібні.

Фото 2. Види атрофічних рубців

Схематическое изображение и фото прямоугольных атрофических рубцов на лице после ветрянки

А. ПРЯМОКУТНІ

(Boxсar)

Схематичне зображення і фото клиноподібних атрофічних рубців на обличчі після акне

Б. КЛИНОВИДНІ (сколоті)

(Ice pick)

схематичне зображення та фото атрофічні човноподібні рубці напівкруглої форми

В. ЧОВНОПОДІБНІ

(Rolling)

Залежно від віку розрізняють такі види рубців: свіжі (до 1 року), і старі (понад 1 рік). Методи лікування свіжих і старих  атрофічних рубців відрізняються.

Розтяжки, або стрії, також відносяться до атрофічних рубців. І так само, як атрофічні рубці, розтяжки поділяються на свіжі (рожеві) та старі (білі). Методи лікування рожевих ростяжок  дозволяють значно зменшити їх, якщо не видалити повністю. Зі старими розтяжками справа значно складніша. Методи коррекції білих ростяжок дозволяють згладити рельєф шкіри та зробити розтяжки менш помітними, але видалити їх повністю – ніколи.

Келоїдні рубці, або келоїди

Келоїдні рубці часто плутають із гіпертрофічними. Келоїдний рубець утворюється тільки на певних місцях: на мочці вуха після пірсингу, на плечах, грудях та спині після вугрової хвороби або травм. Після опіків келоїдні рубці можуть утворюватися на будь-яких ділянках тіла (Фото 3). Келоїдний рубець значно перевищує розмір первинної травми. Келоїд є масивним розростанням сполучної тканини на місці опіку, травми, після запальних процесів і операцій. Незалежно від віку рубця келоїди можуть бути активними (ті, які ростуть) та неактивними (стабілізованими). Активний келоїд росте і викликає біль, свербіж, відчуття оніміння, емоційні розлади, має вигляд напруженого червоного рубця, часто із синюшним відтінком. Методи лікування активних келоїдів докорінно відрізняються від методів видалення неактивних келоїдних рубців.

Фото 3. Види рубців: келоїдні рубці після опіку

активний-келоїдний-рубець-після-опіку

Вже на етапі формування рубця за механізмом і походженням травми, за місцем локалізації, глибині ураження заздалегідь можна передбачити який вид рубця буде формуватися: нормотрофічний, атрофічний, гіпертрофічний, або келоїд. Але це під силу тільки фахівцю, і тільки він може вплинути на формування того чи іншого рубця. Тому всі рубці повинні перебувати під наглядом та контролем спеціаліста.

Гіпертрофічні рубці

Гіпертрофічні рубці так само, як і келоїдні височіють над навколишньою шкірою, але, на відміну від келоїдів, не виходять за межі зони ушкодження. Колагенові волокна, які є субстратом рубця, товсті та грубі, але розташовуються більш-менш паралельно поверхні шкіри, а не вузлами як у келоїдному рубці. Виникають гіпертрофічні рубці, як правило, через кілька тижнів і навіть місяців після оперативних втручань і травм, внаслідок сильного запалення, приєднання вторинної інфекції, зниження місцевого імунітету, ендокринних дисфункцій та генетичної схильності. Так само, як і келоїди, гіпертрофічний рубець, що дозріває, росте, але суб’єктивно не турбує. Немає сверблячки, оніміння, болю, емоційних розладів. Гіпертрофічні рубці дозрівають протягом кількох років (загалом 16-18 місяців).

Фото 4. Види рубців: гіпертрофічний рубець в області ахіллового сухожилля

схематичне зображення і фото гіпертрофічного рубця після операції на ахілловому сухожиллі