Що треба знати, перш ніж купувати силіконовий пластир чи силіконовий гель від рубців?

Що робити, якщо у Вас з’явився келоїд (келоїдний рубець)? Пам’ятка пацієнту
20.01.2019
Показати всі статті

Що треба знати, перш ніж купувати силіконовий пластир чи силіконовий гель від рубців?

Якщо лікар порадив Вам використовувати силіконовий гель від рубців, не поспішайте купувати його! Це може виявитися марною витратою грошей.

Силіконовий пластир від рубців, як і силіконовий гель, досить дороге задоволення. Комусь вони допомагають, комусь ні. Що треба знати перш, ніж купувати силіконовий пластир чи гель від рубців? У яких випадках покупка гелю чи пластиру може обернутися викинутими на вітер грошима? Для правильного вибору силіконового пластиру чи гелю треба зрозуміти як вони діють на рубці. Про це й йтиметься нижче…

Основні бренди силіконових пластин, представлені в цьому сегменті ринку, – “Mepiform” (Мепіформ) (Фото 1), “Cica Care”(Сіка Кеа, від лат. cicatrix – шрам) (Фото 2), “Scar Fx” (Скар Фікс) (Фото 3).

Різновиди силіконових пластирів і силіконових пластин

Фото 1. Mepiform (Мепіформ)

sylikonovyy-plastyr-mepiform

Фото 2. Cica Care (Сіка Кеа)

sylikonova-plastyna-cyka-kea

Фото 3. Scar Fx (Скар Фікс)

sylikonovyy-plastyr-skar-fiks

Як працює силіконовий пластир від рубців?

Вважається, що основний механізм дії силіконового пластиру на рубець полягає в затримці молекул води в тканині рубця. Іншими словами силіконовий пластир покриває рубець і перешкоджає випаровуванню води з його поверхні. Завдяки зволоженню рубця, клітини сполучної тканини швидше рухаються, діляться, і більш вільно обмінюються інформацією через воду. У результаті формується нормотрофічний рубець. Колагенові волокна в такому рубці розташовані паралельно поверхні шкіри. Усе це вірно, якщо тільки йдеться про застосування силіконового пластиру до атрофічних або нормотрофічних рубців у період їхнього дозрівання.

Застосування силіконового пластиру Mepiform (Мепіформ). Що відбувається в рубці?

Силіконовий пластир “Mepiform” (Мепіформ) застосовується для невеликих рубців після травм, операцій, подряпин і порізів. “Mepiform” (Мепіформ) клеїться на рубець від одного разу на день до одного разу на тиждень. Протягом цього часу силіконові пластини створюють певне мікросередовище в ділянці рубця. Це мікросередовище забезпечує хорошу вологість і циркуляцію крові для швидкого поділу клітин і синтезу колагену. У результаті застосування силіконової пластини “Mepiform” (Мепіформ) формується еластичний нормотрофічний рубець.

Інша справа при гіпертрофічних і келоїдних рубцях…

Що відбувається в келоїді та в гіпертрофічному рубці?

Для лікування і профілактики гіпертрофічних і келоїдних рубців тонкі силіконові пластини Мепіформ (Mepiform) не підходять! І ось чому… У патологічних рубцях відбуваються інші процеси, на відміну від тих, що відбуваються в атрофічному й нормотрофічному рубцях. У келоїдах, навпаки, йде посилений поділ клітин і некерований підвищений синтез колагену. Крім того, присутній набряк (рубець насичений вологою). По кровоносних судинах у зростаючий келоїдний рубець доставляється кисень. Без кисню немає синтезу колагену. Щоб рости, рубець має живитися киснем. А щоб отримувати більше кисню, потрібна більш розвинена мережа судин. Для створення цієї додаткової судинної мережі рубець виділяє певні речовини, які й стимулюють утворення нових судин. Келоїдні та гіпертрофічні рубці, які зростають, тому й червоні, що в них постійно відбувається утворення нових судин (Фото 4).

Фото 4. Утворення нових судин у келоїдному рубці. Цифрами показані зони росту келоїда.

utvorennya-novykh-sudyn-u-keloyidnomu-rubtsi

Тепер уявімо, що станеться, якщо на поверхню келоїдних і гіпертрофічних рубців клеїти тонкий силіконовий пластир “Mepiform” (Мепіформ)? У найкращому разі він не допоможе! У гіршому – створить парниковий ефект і спровокує ще більший набряк, і ще більше збільшить синтез колагену.

Які силіконові пластирі підходять для келоїдних і гіпертрофічних рубців?

Завдання полягає в тому, щоб на тривалий час передавити судини, які живлять рубець. Таким чином можна заблокувати доставку кисню до келоїда. При здавленні кровоносних судин виникає локальна ішемія, або кисневе голодування. Якщо доставка кисню до рубця різко знижується або припиняється зовсім, то знижується і синтез колагену (Фото 5-6).

Фото 5. Келоїдний рубець до аплікації силіконової пластини

Фото 6. Здавлення судин у келоїді силіконовою пластиною

Для лікування келоїдних і гіпертрофічних рубців мають застосовуватися товсті важкі, з гарною клейкою основою силіконові пластини. Тільки такі силіконові пластини будуть щільно прилягати до шкіри і тиснути на келоїдний чи гіпертрофічний рубець своєю масою. Найпоширеніші бренди таких силіконових пластин є Scar Fx (Скар Фікс), Cica Care (Сіка Кеа). Товщина таких силіконових пластин становить 2 мм. Основна речовина, що входить до складу і силіконових покриттів, це поліорганосилоксан (не що інше, як розплавлений пісок, змішаний з органічними наповнювачами).

Унаслідок тривалої ішемії клітини поступово сповільнюють ділення, синтез колагену знижується, рубець збліднює, зменшується в розмірах, стає більш еластичним (Фото 7).

Фото 7. Лікування гіпертрофічного рубця силіконовим пластиром (фото до і після)

likuvannya-hipertrofichnoho-rubtsya-sylikonovym-plastyrem

ДУЖЕ ВАЖЛИВО! Якщо келоїдний рубець дуже великий і сильно виступає над поверхнею шкіри, то силіконова пластина відставатиме від поверхні рубця, а отже, не буде ефекту здавлення судин. Немає результату – гроші на вітер! Необхідно спочатку “посадити” рубець, а вже потім підключати силіконові пластини (Фото 8-12).

Фото 8. Келоїдні рубці до лікування

keloyidni-rubtsi-do-likuvannya

Фото 9. Руйнування структури келоїдів

Фото 10. Використання силіконового пластиру

Фото 11. Лікування еритеми (почервоніння)

Фото 12. Після закінчення лікування

Ще одним ключовим моментом впливу силіконових пластин на келоїдний рубець є створення механічного бар’єру. Без силіконової пластини ніщо не стримує клітини, вони вільно переміщаються, діляться і ростуть вгору. Інша річ, коли зверху на рубець тисне силіконовий пластир. Клітини в рубці стають обмеженими в переміщенні, ділитися і рости їм нікуди, тому що зверху на них тисне силіконова пластина.

Таким чином, дія силіконового пластиру на гіпертрофічний рубець і келоїд зводиться до двох ключових моментів:

  1. Тиск на судини, які живлять рубець і створення локальної ішемії. Підтвердження цьому – блідий рубець, коли Ви знімаєте пластину.
  2. Механічна перепона для клітин, що діляться, – фібробластів, котрі синтезують колаген (субстрат рубця).

Висновки:

  1. Силіконовий пластир “Mepiform” (Мепіформ) можна застосовувати на атрофічні та нормотрофічні рубці після порізів, травм, операцій у період їхнього дозрівання відразу після закриття рани. Мета застосування: формування еластичного нормотрофічного рубця, видалення судинного компонента (почервоніння) в рубці. Не рекомендується застосовувати силіконовий пластир “Mepiform” (Мепіформ) на келоїдному рубці – результату не буде!
  2. Силіконові пластини “Scar Fx” (Скар Фікс) і “Cica Care” (Сіка Кеа) призначені для профілактики (якщо в пацієнта вже були патологічні рубці) і комбінованого лікування гіпертрофічних рубців і келоїдів. Показання: опікові та післяопераційні рубці після пересадки шкіри, рубці після маммопластики, рубці та шрами після кесаревого розтину.

Як працює силіконовий гель від рубців?

Незважаючи на все різноманіття силіконових гелів (Фото 13), механізм їхньої дії ідентичний, а різниця полягає тільки в ціні. За своєю дією силіконовий гель схожий на силіконовий пластир “Mepiform” (Мепіформ), тільки значно поступається йому за ефективністю. Силіконовий гель використовують у разі локалізації рубців у ділянці обличчя, суглобів, на рухомих ділянках шкіри, де не може бути зафіксована силіконова пластина.

Фото 13. Різноманітність силіконових гелів

Cicamed scar

Kelo-cote

Reme-scar

MedGel (Silimed)

Dermatix

З усіх силіконових гелів, мабуть, можна виділити “Scarguard” (Скаргуард), як найефективніший (Фото 14). До складу “Scarguard” (Скаргуард), крім поліорганосилоксану, входять гормон гідрокортизон і вітамін Е. Гідрокортизон видаляє запальний компонент і набряк, а вітамін Е регенерує тканини. І все це відбувається під силіконовою плівкою, яку на поверхні шкіри створює гель.

Фото 14. Силіконовий гель Scarguard (Скаргуард)

ДУЖЕ ВАЖЛИВО! Жоден силіконовий гель не може допомогти при лікуванні келоїдних рубців! Усі силіконові гелі призначені для лікування свіжих шрамів у період їхнього дозрівання, а також для профілактики й лікування ГІПЕРТРОФІЧНИХ, але НЕ КЕЛОЇДНИХ (!) рубців (Фото 15).

Фото 15. Лікування гіпертрофічного рубця силіконовим гелем (до і після)

sylikonovyy-helʹ-dlya-likuvannya-hipertrofichnykh-rubtsiv

Висновки:

  1. Силіконові гелі можна застосовувати для невеликих свіжих нормотрофічних і гіпертрофічних рубців на ранній стадії їхнього дозрівання (у перші 3-4 місяці).
  2. Силіконові гелі застосовують на згинальних і розгинальних поверхнях у ділянці суглобів.
  3. Силіконові гелі не чинять жодної дії на келоїдні рубці.

Чи є сенс застосовувати силіконові пластини або силіконовий гель для старих рубців?

На основі викладеного вище механізму дії напрошується логічний висновок: ні силіконові пластирі, ні силіконові гелі не можуть ані змінити, ані зруйнувати структуру вже дозрілого рубця. Вони можуть лише незначно розм’якшити його за рахунок парникового ефекту, та й то тільки на час застосування силіконової пластини. Що б не писали виробники цих продуктів,

ЗАСТОСОВУВАТИ СИЛІКОНОВІ ПЛАСТИНИ АБО СИЛІКОНОВИЙ ГЕЛЬ ДЛЯ СТАРИХ РУБЦІВ МАРНО!

2 Comments

  1. Аватар Тіна :

    Нічого вже не розумію, в рубриці “Атрофічні рубці” пишете,що силіконовий гель може погіршити стан атрофічного рубця, що стане ще більше глибшим, а тут вже пишете, що силіконовий гель підходить для лікування атрофічних рубців, то де правда?

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *